Metallitiivisteiset palloventtiilit

Väliaineet

Prosessiväliaineet
Höyry ja lauhde
Maakaasu, biokaasu ja biometaani
Kryogeeniset väliaineet
Nestemäiset polttoaineet

Laitevalmistajat

ARMATURY Group
OMB Valves
Penta

Tekniset tiedot

Kokoluokat: DN 15-500
Paineluokat: DIN PN 16-160, ANSI 150-2500
Materiaalit: A105 (C22.8), WCB 1304, 316, 316T, hastelloy B tai C, titaani, duplex
Tiivisteet: Pentafite (itseään voiteleva metallitiiviste), stelliitti
Käyttölämpötilat: -148 °C…+800 °C
Liitospäät: laippojen väliin, laipoin, kiertein, hitsauspäin
Muuta: pallon kovapinnoitteisiin useita vaihtoehtoja
Muut nimitykset: metal seated ball valve

Mikä on metallitiivisteinen palloventtiili?

Metallitiivisteiset palloventtiilit ovat erinomainen valinta silloin, kun venttiililtä halutaan nopea operointikyky ja keveys, mutta samalla korkea lämpötilankestävyys.

Koska prosessiväliaineita on monenlaisia sekä paineet yhdistettynä korkeisiin lämpötiloihin hyvinkin haastavia, on ehdottoman tärkeää, että metallitiivisteisen palloventtiilin jokaisen yksittäisen osan toiminto ja materiaali on tarkkaan mietitty ja valittu.

Metallitiivisteisen palloventtiilin valinta

Laaja paine-, lämpötila- ja materiaalivaihtoehtovalikoima sekä laitevalmistajiemme pitkä kokemus auttavat kustannustehokkaan venttiilin valinnassa eri prosessikohteisiin.

Venttiilit on saatavissa 2-tiemalleina auki-/kiinnikäyttöön sekä 3-tiemalleina jakokäyttöön. Antistaattisuus normin BS 5146 ja rakenne TA-Luft TÜV:in mukaan.

Palloventtiilimme on saatavissa käsikäyttöisinä, pneumaattisin tai sähköisin toimilaittein.

PENTA Valvesin venttiileissä noudatetaan yleisesti Fire Safe EN ISO 10497 – API607 V -testivaatimuksia. Antistaattisuus puolestaan noudattaa normia BS 5146 ja TA-Luft TÛV:in mukaan.

Ohjelmastamme löytyy sellaisten valmistajien venttiileitä kuin OMB Spa, PENTA Valves ja ARMATURY Group.

ARMATURY Groupin (AG) metallitiivistepalloventtiili liikutettavalla tiivisteellä (ks. esite) kokoluokkiin DN 200–1400 on rakenteeltaan tuettu. Se sopii erittäin hyvin kuluttaville tai pienimolekyylisille väliaineille, koska pallo ja tiiviste eivät liiku toisiaan vasten. Avattaessa pallo ja tiiviste irtoavat toisistaan lineaarisesti ennen kuin pallo kääntyy – suljettaessa tapahtuu päinvastaisesti. Tiivistepinnan ohjaus tapahtuu toimilaitteella.

Tiiviste vedetään irti pallosta ennen operointia, jolloin minimoidaan kuluminen ja operointimomentti. Venttiilin sulkeuduttua tiiviste puristetaan palloa vasten. Tiivistysvoima ei riipu paine-erosta, joten venttiili saavuttaa täyden tiiveyden myös erittäin matalilla paine-eroilla.

Venttiili on erinomainen kuiville ja hankalasti tiivistyville kaasuille, koska tiivisteen ja pallon ei tarvitse liukua vastakkain ja tiivistysvoima on aina suuri.

Autamme sopivan palloventtiilin mitoituksessa ja valinnassa kunkin käyttökohteen mukaan.

Lataa esitteitä

download

Penta WSS Series Ball Valves

Lataa PDF
download

Penta AP68 Ball Valves

Lataa PDF
download

ARMATURY Group K92.15 Trunnion Ball Valves

Lataa PDF

Yhteyshenkilöt

Höyry, lauhde ja prosessiväliaineet

Sami Haasto

Myynti-insinööri, Länsi-Suomi

Riku Kontiokorpi

Myyntipäällikkö, Itä-Suomi

Olli-Pekka Keränen

Myynti-insinööri, Pohjois-Suomi